İncir Sineği Nedir Özellikleri Nelerdir?
22 Haziran 2024

İncir Sineği Nedir Özellikleri Nelerdir?

İncir sineği, diğer adıyla incir arısı, incir ağaçlarının döllenmesinde kritik bir rol oynayan polen taşıyıcı sineklerdir. İncir ağaçlarında dişi çiçekler, erkek çiçeklerden daha erken olgunlaşır ve üremeye hazır hale gelir. Erkek çiçekler olgunlaşmadan önce dişi çiçeklerin döllenme dönemi sona erer. Bu durumda, incir ağacı kendi kendine döllenemez ve meyve veremez. Her incir ağacının farklı zamanlarda olgunlaşması, aralarındaki döllenmeyi mümkün kılar. Böylece bir incir ağacının dişi çiçekleri, başka bir incir ağacının erkek çiçekleri tarafından döllenir. Bu döllenme sürecinde polenleri taşıyacak bir aracın olması gerekir ve bu aracı da incir sineğidir.

İncir Sineği Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

İncir sineklerinde, incir ağaçlarının tam tersi bir durum söz konusudur. Doğadaki dengenin karmaşıklığını buradan anlayabiliriz. İncir meyvesinin içindeki larvalardan ilk olarak erkek incir sinekleri çıkar ve hemen yiyecek aramaya başlarlar. Erkek incir sinekleri, olgunlaşmış dişi incir çiçeklerini bulur ve karınlarını doyururlar. Karınları doyan erkek incir sinekleri çiftleşmek isterler, fakat bu sefer dişi sinek larvaları henüz yeterli olgunluğa erişmemiştir. Bu durumda, erkek incir sinekleri spermlerini olgunlaşmamış dişi incir sineği larvalarının üzerine bırakarak incirden bir delik açıp uçarlar. Dişi incir sinekleri olgunlaştığında döllenmiş yumurtaları ile baş başa kalırlar. Fakat dişi incir sineklerinin bulunduğu incirin içi geçmiştir ve incir sinekleri için besin değeri kalmamıştır. İncir çiçekleri artık olgunlaşmış ve içlerinde bir yığın polen vardır. Dişi incir sinekleri beslenebilmek için erkek incir sineklerinin açtıkları delikten dışarı uçarak başka bir incir ağacının meyvesine giderler. Bulundukları yerden ayrılırken de erkek incir çiçeğinin polenlerini karınlarının altındaki keseye doldurarak yanlarında götürürler.

Diğer incir ağacında olgunlaşmış meyveleri bulan dişi incir sineği, karnını doyururken bazı incirlere kendi olgunlaşmış yumurtalarını yerleştirir, bazılarına da geldiği ağaçtan getirdiği polenleri bırakır. Böylece incir döllenir. İncir sineği bunu yaparken tamamen kendi çıkarını düşünür. İncir sineğinin amacı, larvalar yumurtadan çıktıklarında aç kalmamaları ve olgunlaşmış incir bulabilmeleridir. Bu döngü bu şekilde tamamlanır ve sürekli olarak devam eder.

Dişi incir sineği, yavrularının yumurtalarından çıktıktan sonra beslenebilmeleri için bir incir ağacından diğerine uçarak sürekli kanatlarını çırpar. Böylece kanatlarındaki polenlerle döllenmeyi sağlar. Buna karşılık incir ağacı da sinek larvalarına barınma ve yiyecek sağlayarak borçlarını öder.

İncir Sineği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aydın İncirinin Özellikleri

Aydın İncirinin Özellikleri

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6