İncir Faydaları Nelerdir? İncirin Bilinen Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

İncir Faydaları Nelerdir? İncirin Bilinen Faydaları Nelerdir?

İncir Faydaları Nelerdir?

İncirin faydaları saymakla bitmez denilebilir. Sağlıklı ve güçlü bir bünye için bol bol meyve tüketmeliyiz. İncir çok önemli bir meyvedir ve sevilerek yenir. İster yaşı olsun ister kurusu fark etmez, inciri her fırsatta yemeliyiz. Küçük çocukların zararlı abur cuburlar yerine kurutulmuş sağlıklı incirlerden yemelerini sağlayabiliriz.

İncirin Bilinen Faydaları Nelerdir?
 • Kemiklere Faydaları: Hemen hemen tüm sebze ve meyveler kemik sağlığına katkıda bulunurlar. Ancak incir, içeriğinde bulunan magnezyum, kalsiyum ve K vitamini sayesinde kemiklerin güçlenmesine sebep olmaktadır.
 • Antioksidan: İncirin kurutulmuşu özellikle antioksidan bakımından oldukça zengindir. Meyveden alınan antioksidanlar, özellikle göz sağlığının korunmasında sebzelerden kaynaklı antioksidanlardan daha etkili oldukları bilinmektedir.
 • Diyabet: Diyabet hastalarının beslenme listelerinde incir uygun bir meyve olabilir. Lif bakımından zengin olan incir, gıdalardan alınan şekerin vücut tarafından alınımını yavaşlatır. Bu sayede tip 2 diyabet hastalarına ve tip 2 diyabet riski bulunan kişilere önerilen meyveler arasındadır.
 • Demir: Sadece bir adet incir, günlük demir ihtiyacının %1'ini karşılamaktadır. Demir eksikliği olan kişilerin kuru incirden faydalanmaları gerekmektedir.
 • Kilo Sorunları: Besin lifi açısından zengin olan besinler sindirimi yavaşlatarak kan şekeri dalgalanmalarını önlemektedirler. Yeterli miktarda lif alındığı zaman çok uzun süreli tokluk hissi verir. Bu sayede az yemek yendiği için kilo alma sorunlarınız ortadan kalkar.
 • B Vitaminleri: Taze ya da kurutulmuş incir B5 vitamini, B9 vitamini, B3 vitamini ve B6 vitamini içermektedir. B vitaminleri vücut açısından son derece önemli vitaminlerdir.
 • Meme Kanseri: Bilim insanlarının 50,000'den fazla kadının katılımı ile yapılan araştırmalarda, menopoz dönemi sonrasında meyve kaynaklı besin lifi tüketen kadınların, tüketmeyenlere göre meme kanserine yakalanma oranının %34 daha az olduğu saptanmıştır. Lif bakımından zengin olan incirin yanı sıra elma, hurma, armut ve eriği de sayabiliriz.
 • Kolesterol: İncirin içeriğinde bulunan pektin yani suda çözülen lif sayesinde fazla kolesterolü temizleyerek vücuttan atılmasını sağlar.
 • Mesane Taşı: Minerallerin birikmesi ile oluşan mesane taşının oluşumunu engelleyici özelliği vardır.
 • Kalp Sağlığı: Damarlarda oluşarak kalp sağlığını tehdit eden serbest radikallere karşı oldukça etkilidir. Bu sayede kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Ekstra Bilgiler ve İncirin Diğer Faydaları

İncir, sadece bilinen faydaları ile değil, aynı zamanda bilinmeyen birçok faydası ile de dikkat çekmektedir. Kabızlık ve sindirim sorunlarına çok iyi gelen bir besindir. Ayrıca, incirin cilt sağlığına da olumlu etkileri vardır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildin genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. İncir, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir. Düzenli olarak tüketildiğinde, vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.

Görüldüğü üzere, incir sağlıklı bir bünye için çok önemli bir besindir. Bu incirin sadece bilinen faydalarıdır, daha bilinmeyen birçok faydasının olduğunda aşikardır. Sağlıklı bir yaşam için inciri beslenme düzeninize dahil etmeyi unutmayın.

İncir Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

İncir Uyutması Tarifi ve Malzemeleri

İncir Uyutması Tarifi ve Malzemeleri

İncir Muhallebisi Tarifi ve Malzemeleri

İncir Muhallebisi Tarifi ve Malzemeleri

Yer İnciri Nasıl Tüketilir?

Yer İnciri Nasıl Tüketilir?

İncir Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İncir Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuru İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kuru İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6