İncir Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İncir Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İncir yaprağı, doğada yetişen muczie bir bitki olarak tanımlanır. İncir yaprağı bazı hastalıklara büyük ölçüde fayda getirir. İncir yaprağını herkes önermektedir. Şimdi ise incir yaprağının faydalarından bahsedelim.

İncir yaprağının faydaları nelerdir?

İncir yaprağı yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. İncirin hem yaprağı hem de sürü oldukça yararlıdır. İncir sütünün elde çıkan siğillere karşı mucize bir çözümü vardır. Körpe incir yaprağını kopardığınız zaman sütü direkt olarak siğile sürebilirsiniz. Birkaç kere düzenli olarak bu işlemi yaptığınızda siğiller tam anlamıyla yok olduğunu göreceksiniz. Ayrıca körpe incir yaprağı ile hazırlamış olduğunu lapa ile vücudunuzda çıkmakta olan çıbanları olgunlaştırarak daha sonra başlarını çıkartıp içindeki sıvıyı dışarıya akıtmasını sağlar.

Bu yaprağın bir diğer faydası ise kuru incir yaprakları ile hazırlanmış olan dekoksiyon özellikle de hemoroit rahatsızlığına ve de çıbana karşı oldukça etkilidir. Ayrıca körpe olan incir yapraklarının güneş görmeyen ve açık havadar yerde kurutulması gerekir. Kurutulmuş olan körpe yapraklar ilk önce parçalanır ve daha sonra 2 ya da 2 tatlı kaşığı kadar incir yaprağını bir bardak su ile devede yaklaşık olarak yarım saat kaynatınız. Hazırlamış olduğunu incir yaprak suyunu temiz bir bez ile ıslatarak hemoroitin meme başına sürülür hatta çıbanın olduğu yerede sarabilirsiniz. Ayrıca hemoroit rahatsızlığı olan kişiler incir yaprağını kaynatarak gün içerisinde 2 ya da 3 bardak kadar içebilirler. Özellikle de incir yaprağından hazırlanmış olan lapada basur memesinin üzerine sarıldığı zaman büyük olan çıbanı göle görülür ölçüde küçültme gibi bir etkisi vardır.

İncir yaprağı, körpe olan kısımlarının lapası özellikle de yanık ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. Yanık ağrılarını azaltıcı etkileri vardır. Akrep ya da örümceğin sokmalarına da incir yaprağının sütü sürülerek ovulması da önemli etki olur. İncir odununun külü ile de distile denilmekte olan suyu sinir ağrısına ve çok ağır yaralara oldukça fayda sağlamaktadır. Meydana gelmekte olan kuduz vakasına da incir yaprağı olumlu etki gösterir.

Ayrıca varis hastalığına da iyi gelmektedir. Varis rahatsızlığı olan kişiler, bir litre suyun içerisine beş adet incir yaprağı ekleyerek kaynatarak bir bardağını içip diğer kalan suyu ise ılıdıktan sonra varis olan bölgelere sürerek uygulayabilirler. Bu işlemi yaklaşık olarak 21 gün boyunca düzenli bir şekilde yaparak varislerin olduğu bölgede iyileşme olduğunu görebilirsiniz.

Guatr hastalığı olan insanlar ise taze incir yaprakları ezilerek temiz bir bezin üzerine yayıp guatrlı olan bölgeye sararak uygulama yapabilirler. Bu işlemi guatr tam anlamıyla geçene kadar yapmakta fayda vardır. Düzenli olarak yapıldığında tam sonuç alabileceklerdir.

İncir Yaprağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İncir Zayıflatır mı?

İncir Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İncir Uyutması Tarifi ve Malzemeleri

İncir Uyutması Tarifi ve Malzemeleri

İncir Muhallebisi Tarifi ve Malzemeleri

İncir Muhallebisi Tarifi ve Malzemeleri

Muhallebili İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Muhallebili İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kuru İncir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuru İncir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aydın İncirinin Özellikleri

Aydın İncirinin Özellikleri