Siyah İncir Yetiştiriciliği
15 Mayıs 2024

Siyah İncir Yetiştiriciliği

Siyah incir yetiştiriciliği, güneş yanıklığına karşı fazla hassastır. Yeni dikilmiş incir fidanlarının güneş yanıklarından korumak için karton, kalın kâğıt gibi koruyucularla sarılır ya da kireçle badana edilir. Sargıların büyümeyi engellememesi, yeni sürgünlerin gelişimine engel olmaması için fidan tepesinde 20 cm'ye kadar bir kısmı açıkta kalmalıdır.

Siyah incir yetiştiriciliği: Siyah incir fidanları ilk yıllarda sulamaya gereksinimi vardır. Sulama imkânlarının çok sınırlı olması halinde dahi bu sulamayı yapmak gereklidir. Hava koşullarına bağlı olarak sulama ağustos sonunda ya da eylül başında kesilir. Yabancı otlar, düzenli toprak işlemesi, çapalama ya da kimyasal yabancı ot öldürücülerle yok edilmelidir.

Yıllık Bakım İşleri

Budama: Yüksek kaliteli siyah incir elde etmek ve ağacın ekonomik ömrünü uzatmak, verimi arttırmak maksadıyla yapılması gereken önemli bir işlemdir. Siyah incir ağaçları budanmadan tabii haline bırakılırsa ana dallar sürekli uzunlamasına büyürler ve ağaçların alt bölümleri çıplak kalır. Zayıf gelişen sürekli uzayan ana dallar sonunda ürün yükü ve yaprak ağırlığını taşıyamayarak sarkar. Güneşe fazlaca maruz kalır. Hem dallarda hem de meyvelerde güneş yanıklıkları ortaya çıkar. Ana dalların sarkması toprak sürümünü de güçleştirir. Bu biçimde doğal gelişmelerine bırakılan budanmayan ağaçlar zayıf düşer ve erkenden yaşlanır. Meyve miktarı ve kalitesi de düşer.

Toprak işleme: Siyah incir bahçelerinde torağın sürekli işlenerek yabani otların geliştirilmemesi metotları uygulanır. Toprak sürümünün ana amaçları, toprağın havalanmasını sağlamak, yabani otları kontrol etmek yağışlardan yararlanmak ve bahçeyi hasada hazırlamaktır. Siyah incir bahçeleri sonbaharda bir ve ilkbaharda iki olmak üzere üç kere sürülmelidir. Sonbahardaki toprak işlemesi, incir hasadının tamamlanmasından sonra derinliği 20 cm'yi geçmemek üzere sürülmelidir. Sonbahardaki toprak işlemesinin maksadı toprağın havalanmasını sağlamak, bazı hastalık ve zararlılara konukluk eden bitki artıklarından kurtulmak ve toprağı kabartarak kış yağışlarından en çok faydayı sağlamak için ortam hazırlamaktır. Havalandırmayı sağlamak ve yağmurlardan daha çok yararlanmak maksadıyla toprak kesekli bırakılmamalıdır. İlkbahar da toprak işlemesi mart ayında 15 cm derinliğinde yapılır. Ağaç diplerindeki sürüleyemeyen yerler çapalanmalıdır.

Sulama: Siyah incir ağacının en uygun yağış isteği 625 mm'dir. Yağış miktarının 550 mm'nin altına düşmesi halinde sulama yapmak gereklidir. Yıllık yağışın yeterli olmadığı zamanlarda yağışların miktarına da bağlı olarak bir ya da iki sulama yapmak yararlı ve hatta şarttır. Yağışların çok yetersiz olduğu hallerde haziran sonu ve temmuz başlarında ikinci bir sulama yapma gereği ortaya çıkar.

Gübreleme: Siyah incir yetiştiriciliği için 6 ile 7.8 arasında değişen bir toprak pH uygundur. Siyah incir ağacı kireç seven bir bitki olduğundan oldukça yüksek kirece sahip topraklarda daha iyi yetiştirilebilir. Toprak pH sının düşük olduğu bölgelerde ağaçlara kireç verilmesi yararlı ve hatta şarttır. Kireç uygulaması sonbaharda yapılmalıdır. Toprağa serpilen kireç sürüm ile ya da diğer yollarla toprağın altına gömülmelidir. Yapılacak gübrelemeler ağaçlarda eksiklik görülen besin maddelerini sağlamalıdır.

Siyah İncir Yetiştiriciliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuru İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kuru İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kuru İncir Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Kuru İncir Kürü Tarifi ve Malzemeleri

İncir Ağacının Bakımı Nasıl Yapılır?

İncir Ağacının Bakımı Nasıl Yapılır?

İncir Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İncir Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diyette Kuru İncir Listesi

Diyette Kuru İncir Listesi

Güncel

İncir Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

İncir Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

İncir Nasıl Kurutulur? ve Bekletilir

İncir Nasıl Kurutulur? ve Bekletilir

Güncel

Yeşil İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6