Gebelikte İncir Tüketilmesinin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Gebelikte İncir Tüketilmesinin Faydaları Nelerdir?

Gebelikte İncir, Milattan Önce 5000 senesinden beri ekimi devam eden meyvelerden birisi incirdir. İncir bereketi sembol eder ve afrodizyak etkisi bulunmaktadır. Gebelikte incir tüketilmesi ile ilgili bilgi vereceğimiz bu makalemizde sizlere incirin gebe kadınlara ve karnındaki bebeğe faydalarından bahsedeceğiz. Oldukça besleyici yönü bulunan incirin sağlık sorunu yaşayan kimselere ve gebelere şiddetle tavsiye edilmektedir.


Gebelikte incirin faydaları bakımından içerisinde yer alan yüksek orandaki mineral yönü ile sıkça tavsiye edilmektedir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyen kimselerin temel besinlerde yer alan yüksek özelliği bulunan inciri tüketmeleri gerekir. Özellikle demir, kalsiyum, çinko ve potasyum bakımından oldukça faydalı bir meyve türüdür. Yüksek orandaki potasyum içeriği sayesinde kan basıncını düzenleyici yönü bulunmaktadır. Özellikle de hipertansiyon ve preeklampsi gibi tehlikeli hamilelik durumlarına karşı kontrol edici özelliği bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde mineral yönünden anne sütüne benzediği tespit edilmiştir. Yüksek oranda lif içeriği bulunması bakımından da önemli bir meyvedir. Özellikle gebelikte incir lif oranı yüksek olması sebebi ile kabızlık gibi bir sorunlar karşılaşılmasını da önlemektedir. Bu yönü bakımından çözünmez ve çözünür lif içerdiği bilinmektedir.

Gebelikte incir yavaşlayan sindirim sistemi yapısını da düzene koyar. Zira içerisinde yer alan proteolitik enzim içerikler daha kolay bir sindirimi meydana getirmektedir. Aynı zamanda incir yüksek oranda alkalize içermektedir. Bu yönü itibari ile kaldırma isteğine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu durum sağlıklı hamilelik diyeti için uygun koşulları sağlamaktadır. Hamilelikten sonra annenin daha kolay forma girmesini sağlar. Yüksek oranda B6 vitamini içermesi bakımından oldukça önemli bir meyvedir. Bu durum etsini uzun süre gösterdiği için bulantı ve baş dönmesi gibi sorunların yaşanmasını de geciktirmektedir. Özellikle sabah bulantısı sorununa karşı gebelerin daha rahat etmesi söz konusudur.

Gebelik Süreci ve Kuru İncir Mucizesi

Kan şekeri düzeyini dengelemesi bakımından da gebelikte incir tüketilmesi oldukça önemli bir husustur. Hem annenin ve hem de çocuğun kan dolaşımının düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da fetusun optimal gelişimi bakımından kuru incirin etkisi oldukça yüksektir. Zira kuru incir içerisinde Omega 3 yağ asitleri barındırması yönünden oldukça faydalıdır. Gebelikte incir tüketilmesi ön vadeli işgücünü de etkilemektedir. Bu sayede gebe kimse kendisini kolay kolay yorgun hissetmez. Enerji vermesi bakımından kuru incir oldukça faydalı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğumdan önce ve doğumdan sonra meydana gelebilecek olan cilt sorunlarına karşı kuru incir tüketilmesi oldukça faydalıdır. Pigmentasyon sorununa karşı etkili bir yönü bulunmaktadır. Tüm bu etkileri bakımından gebelikte incir tüketilmesi oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden hamile anne adaylarına doktorlar tarafından sık sık incir tüketmeleri önerilmektedir.

Gebelikte İncir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğal Yöntemle İncir Kurutma

Doğal Yöntemle İncir Kurutma

Popüler İçerikler

İncir Diyeti Listesi

İncir Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Güncel

İncir Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

İncir Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

İncir Reçelli Kek Tarifi ve Malzemeleri

İncir Reçelli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kuru İncir Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Kuru İncir Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6