Siyah İncir Kurusu Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Siyah İncir Kurusu Faydaları Nelerdir?

Siyah incir kurusu, insanlarda lezzetiyle çok önemli yere sahip bir meyvedir. Ülkemizde de yaygın olarak yetişen bu mükemmel meyve, tazeyken olduğu kadar kurutulduğunda da son derece lezzetli bir hale gelmektedir. Mükemmel bir sağlık kaynağı olan bu meyve lezzetinin yanında ayrıca insanlarda faydalarıyla da bilinmektedir. Siyah incir kurusu içerisinde sütte bulunan kalsiyumun iki katı kadar kalsiyum bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle çocuklarda kemik gelişimi siyah incir kurusu içe sütten iki kat daha fazla görülmektedir. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan C vitamini sayesinde başta soğuk algınlığı olmak üzere çok ciddi olarak faydalar göstermektedir. Bu gibi durumlarda siyah incir kurusu en çok kış aylarında bağışıklığın güçlendirilmesi amacıyla kullanılmalıdır. Fakat şunu da belirtmek isterim ki siyah incir kurusu içerisinde bulunan şeker miktarı insanların bildiği tüm meyvelerden çok daha fazla şeker oranı bulunmaktadır. Bu nedenle şekerle çok fazla arası iyi olmayan insanlar siyah incir kurusundan çok fazla hoşlanmayabilirler. Günümüzde siyah incir kurusu üzerinde yapılan araştırmalara göre çok eski zamanlardan beri kullanılan siyah incir kurusu müslümanlığın kutsal kitabı olan Kur'an'ı Kerim'de de geçmektedir. Bu nedenle aslında dini olarak da siyah kuru incir kurusunun faydalı olduğunu da söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki insanların günlük olarak birçok mineralli karşılamaları için gerekli olan mineraller bulunmaktadır.

Yapılan bazı araştırmalara göre siyah incir kurusu, direk olarak kanser hastalarında da olumlu sonuçlara nedene olmaktadır. Düzenli olarak kullanılan siyah incir kurusu belli bir süre sonra kanser hastalığı üzerinde de etki yapmaktadır. Bu meyve bazen hastalık olmasa bile hastalığın oluşmasında da gerileyici etki göstermektedir. Bunun yanı sıra yine bazı araştırmalara göre insan vücudunda meydana gelen hücre tahribatı problemlerini de engellemektedir. Bu nedenle siyah incir kurusu, hücresel olarak sorun yaşayan insanlarda en sık tüketilmesi gereken meyvelerden biridir.

Siyah incir kurusu faydaları nelerdir?
  • Siyah incir kurusu içerisinde çok yüksek miktarda lif bulunmaktadır. Bu lifler direk olarak sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle sindirim sistemi sorunu yaşayan insanlar bu meyveyi yaşadıkları sindirim sistemi sorunuyla birlikte ortadan kaldırabilmektedir.
  • Bu doğal meyve tamamen yağ, sodyum ve kolesterol gibi maddeleri içermemektedir. Bu nedenle insan vücudunda kullanılması durumunda çok ciddi zararlara neden olmaz. Bu etkisiyle birlikte kilo vermek isteyen insanlarda olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Diyet listenize vücut için gerekli olan şekeri siyah incir kurusuyla sağlayabilirsiniz.
  • Düzenli olarak siyah incir kurusu tüketen insanlarda kansızlık problemleri üzerinde de ciddi olumlu faydalar izlendiği görülmüştür. Kansızlık sorunu olan insanların bu meyveyi tüketmesi, insan vücudunda kan yapımının hızlanmasını sağlamaktadır.
  • İnsanlarda çok sık bir şekilde meydana gelen öksürük, soğuk algınlığı ve buna benzer rahatsızlıklar, iyileşmek için vücudun bağışıklık sistemi ile düzeltilebilmektedir. Bu nedenle bağışıklığın güçlenmesi için düzenli olarak siyah incir kurusu tüketilebilir.
  • Sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da gerekli olan vücut enerjisinin sağlanabilmesi amacıyla bol bol siyah incir kurusu tüketilebilmektedir. Bu meyve çok ciddi bir şekilde enerji artışına neden olabileceği için özellikle sabah vakitlerinde bu meyveyi tüketebilirsiniz.

Siyah İncir Kurusu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

İncir Diyeti Listesi

İncir Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Güncel

İncir Fidanı Nerelerde Yetişir?

İncir Fidanı Nerelerde Yetişir?

Güncel

Sütlü İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri