Gebelik İçin İncir Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Gebelik İçin İncir Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelik için incir kürü, gebe kalma konusunda zorluk çeken, yapılan tetkiklerde yumurta sayısı yeterli miktarda olmayan bayanlar için yararlı olabilecek doğal bir kürdür. Kürün en önemli faydası kadınların yumurtalarının daha kaliteli olmasını sağlayarak, gebe kalmayı kolaylaştırmasıdır. Bilindiği gibi kadınlar doğdukları zaman belirli miktarda yumurta hücresine sahip olurlar. Bunlar ergenlikle birlikte her ay adet döneminde harcanır. Adet döneminde ortalama 1000 adet yumurta harcanmaktadır. Gebelik oluşmadığı takdirde bu düzen her ay devam eder. Kadınlar erkeklerin sperm üretmesi gibi yaşamları süresince yumurta hücresi üretemediklerinden, yaşları ilerledikçe yumurta sayıları azalır. Aynı zamanda kalan yumurta hücrelerin kalitesi de düşer. Bu nedenle yaş ilerledikçe gebe kalmakta zorluk çekerler. Bu etki genç yaştaki kadınlarda da çeşitli hastalıklar, bağışıklık sistemi ya da hormonların etkisiyle de görülebilir. Gebelikte incir kürü sayesinde yumurta hücrelerinin kalitesi arttırılabilir, ay içerisinde daha fazla sayıda yumurtadan faydalanmak mümkün olabilir. Ancak prolaktin hormon seviyesi yüksek olan kadınların bu kürü uygulaması tavsiye edilmemektedir. Kürün hazırlanma aşamasına ve uygulama şekline dikkat ederek kullandığınız takdirde faydasını görebilirsiniz.

Gebelik için incir kürü nasıl yapılır?

Kür için gerekli malzemeler
  • 2,5 su bardağı klorsuz su
  • 8 adet kuru incir
Kürün hazırlanması: Kürü hazırlamak için klorsuz suyu bir tencerenin içine koyarak kaynatın. Su kaynadıktan sonra içine 8 adet kuru inciri koyun. Tencerenin ağzını kapatarak, yaklaşık 20 dakika orta ateşte kaynatmaya devam edin. Daha sonra ocağı kapatarak, tenceredeki karışımın ılınmasını bekleyin. Karışımı bir kâseye süzerek ister tek seferde için, isterseniz yemeklerden 10-15 dakika önce iki defada aç karnına için.

Gebelik için incir kürünü hazırlarken kuru incir kullanacaksınız. Eğer incirlerin üzerinde pudraları varsa, kür için kullanmanız uygun olmaz. Bu durumda incirleri soğuk suyun içinde yıkayarak, pudradan temizlemeniz gerekir. Kaynayan suyun içine incirleri koyarken de ortadan ikiye kesin.

Gebelik için incir kürü nasıl uygulanmalı?

İncir kürünü her gün taze olarak hazırlamaya dikkat etmelisiniz. Kürü ilk partide yukarıdaki gibi hazırlayarak 25 gün süreyle içmelisiniz. Daha sonra 7 gün süreyle mola verin. Ardından 25 gün daha incir kürünü uygulamaya devam edin. Toplamda 50 gün süreyle incir kürünü tüketmiş olacaksınız. Ancak arada verdiğiniz 7 günlük molayı bu süreden saymayın.

Gebelik için incir kürünü yumurta çatlatmak için kullanmak isterseniz, klorsuz suyun içinde incirleri sadece 6 dakika kaynatın. Ardından içine orta boy bir havucu dilimleyerek atın. Hepsini birden 4 dakika daha kaynatıp, kürü hazırlayın. Ancak havucun taze olması önemlidir. Bu şekilde kullanıldığında yumurtanın kolay çatlamasını sağlayarak, gebe kalmanızı kolaylaştıracaktır.

Gebelik için incir kürünün daha etkili olmasını isteyenler, yemeklerden 10-15 dakika önce orta boy bir kuru soğanı ince dilimleyerek 1 yemek kaşığı sumakla karıştırsınlar ve yesinler. Bu yumurtalık kisti olan polikistik over rahatsızlığına oldukça iyi gelir. Bilindiği gibi polikistik over rahatsızlığı kadınların gebe kalmasının önündeki önemli engellerden biridir. Bu sayede hastalıktan da korunmuş olacaksınız.

Gebelik İçin İncir Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Kuru İncir Kaç Kalori?

Kuru İncir Kaç Kalori?

İncir Pastası Tarifi ve Malzemeleri

İncir Pastası Tarifi ve Malzemeleri

Yer İnciri Nasıl Tüketilir?

Yer İnciri Nasıl Tüketilir?

İncir Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İncir Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuru İncirin Cilde Faydaları ve Kullanımı

Kuru İncirin Cilde Faydaları ve Kullanımı

Taze İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Taze İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6