İncir Sütü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İncir Sütü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İncir sütü; incir, Ege, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz'de çokça bulunan bir yemiştir. Ege de incire çoğunlukla yemiş adı verilmektedir. İncir siyah ve beyaz incir olarak ikiye ayrılmaktadır. Kuru olarak da tüketilmektedir. Aslında incir birçok meyvenin faydalarını içinde barındırır. İncirin faydalarına kısaca bakacak olursak; incir lif bakımından zengin bir temel besin maddesi olup içerdiği lif sayesinde de kabızlık sorunu ve birçok sindirim sistemi problemlerine de iyi gelmektedir.

Ayrıca içerdiği kalsiyum, magnezyum, bakır, potasyum ve kükürt açısından birinci sırada yer almaktadır. Kalsiyum bakımından sütten daha zengindir. Depresyon, bunalım gibi ruhsal problemlere iyi gelir. Kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar. Sinir sistemini güçlendirir. Tüm bu yararların yanında temizleme işlemi de yapmaktadır. Aslında birçok organda bunu yapar fakat bizim bildiğimiz karaciğer ve dalakta temizleme görevinin olduğudur. Türkiye incir üretiminde dünya çapında ilk sırada bulunmaktadır. İncir sütünün ne kadar faydalı olduğunu ve hangi rahatsızlıklara şifalı olduğuna bir göz atalım;

İncir sütünün faydaları nelerdir?
 • Özellikle bebeklerde var olan kulak ağrısına incir sütü kulağa damlatılırsa ağrıyı azaltır veya ortadan kaldırmaktadır.
 • Bazen ellerimizin üzerinde veya vücudumuzda siğil denilen pürüzler meydana gelmektedir. Bu aynı zamanda sağlık problemidir. Siğillerin iyileşmesi için çok faydalıdır.
 • Topukların tahriş olması ve kabuk bağlaması, sertleşmesine nasır adı verilmektedir. Nasırlara iyi gelir ve yumuşak topuklara sahip olmamızı sağlar.
 • Ciltte oluşan lekelere çok iyi gelmektedir.
 • Kulak ve bağırsakta oluşan kurt ve parazitleri öldürmektedir.
 • Yaş olarak büyük kişilerde başlayan katarakt rahatsızlığını eğer başlangıç seviyesinde uygulanırsa kataraktı yok etmektedir.
 • Dişlerimizi fırçalarken bazen diş etleri kanayabilir. Bu durum güçsüz ve sağlıksız diş etlerinden kaynaklanmaktadır. İncir sütü diş etini güçlendirmektedir.
 • İncir sütü yumurta sarısı ile kullanıldığında rahmi temizlemektedir ve reglin sökülmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ayrıca incirin içerdiği benzaldehit adlı madde kansere karşı doğal bir koruyucudur.
 • Nezle, grip ve sıtma gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de incir sütü kullanılmaktadır.
 • İncir sütü, balla birlikte, göz sulanmasına, conjunctiva ve başlangıçtaki göze su inmesine ve sert dokudaki yoğunlaşmaya iyi gelmektedir. Yaprakları ile göz kapaklarındaki sertlik ve kaşıntıyı önemli ölçüde azaltır.

İncir Sütü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yer İnciri Nasıl Tüketilir?

Yer İnciri Nasıl Tüketilir?

İncir Diyeti Listesi

İncir Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuru İncir Kaç Kalori?

Kuru İncir Kaç Kalori?

İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

İncir Ağacı Çiçeği Türleri ve Özellikleri

İncir Ağacı Çiçeği Türleri ve Özellikleri

İncir Meyvesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İncir Meyvesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İncir ve Zeytinyağı Kürünün Yapılışı

İncir ve Zeytinyağı Kürünün Yapılışı